Danes, 22. aprila 2024 obeležujemo dan Zemlje. Na ta dan se odvijajo dogodki za osveščanje glede varovanja okolja na Zemlji.

 

 

Geslo letošnjega svetovnega dneva Zemlje je Planet proti plastiki.

 

Geslo poziva k zmanjšanju uporabe plastike v dobro zdravja ljudi in planeta. Med zahtevami je tudi 60-odstotno zmanjšanje proizvodnje plastike do leta 2040  in s končnim ciljem zagotoviti prihodnost brez plastike za prihodnje generacije.

 

 

Svetovni dan zemlje nas opominja, da je še čas za rešitev planeta in da lahko izberemo uspešno in trajnostno prihodnost ter obnovimo naravo in zgradimo zdrav planet za naše otroke.

 

 

 

 

Kaj lahko naredimo kot posamezniki danes, jutri, vsak dan, da obvarujemo zemljo?

  • Pogozdujemo ( zasadimo gozde nekam, kjer ga ni bilo ali ga ponovno vzpostavimo, če je bil ta uničen, posekan – izgubljen zaradi naravnih vzrokov zaradi požarov, neurij ipd… )
  • Pomagajmo zaščititi opraševalce pred nevarnimi pesticidi ( brez opraševalcev bi številna živila od katerih smo odvisni, postala redka – posledično bi to ogrozilo življenja na našem planetu; v zadnji treh desetletjih se je število opraševalcev – letečih žuželk – zmanjšalo za 76% )
  • Zasadimo vrtove za opraševalce ( s sajenjem avtohtonih rastlin v okolici svojega doma pomagajte živalim. S tem pomagate žuželkam in pticam zagotoviti hrano, zavetje in ustrezen habitat za razmnoževanje )
  • Ekološki vrtovi kot učilnice za otroke vseh starosti ( kar moramo naučiti naslednje generacije lahko naučimo na vrtu. Vrt za mlade je učilnica, ki se nenehno spreminja in omogoča spoznavanje, da je naš svet sestavljen iz zapletene mreže odnosov, in otroke uči, zakaj bi morali skrbeti za naše rastline, drug drugega in naš svet )

In ker je letošnja tema dneva Zemlje Planet proti plastiki še par napotkov v tej smeri:

  • izogibajmo se uporabi (plastičnih) izdelkov za enkratno uporabo ( namesto plastičnih vrečk, plastenk, lončkov … uporabimo izdelke, ki jih lahko vedno znova uporabimo. Za nakupovanje uporabimo košare ali tekstilne vrečke, namesto plastenk pijmo vodo iz pipe ali pijačo iz steklene embalaže, plastične lončke pa naj nadomestijo stekleni kozarci ali keramične skodelice. )
  • Kupujmo izdelke brez embalaže ali pa izberimo trajnostno. ( V čim večji meri kupujmo lokalne pridelke brez embalaže, na primer nepakirano sadje in zelenjavo, kruh, orehe in podobno). Odločajmo se za nakup izdelkov z manj embalaže. Če se embalaži ne moremo izogniti, izberimo izdelke v biorazgradljivi embalaži, povratni embalaži in embalaži, ki jo lahko ponovno uporabimo. )
  • Odpadke ločujmo ( Prvi pogoj za uspešno recikliranje je ločeno zbiranje odpadkov. Odpadki, ki so zbrani ločeno, so predani različnim podjetjem, ki poskrbijo za njihovo predelavo in uporabo snovi za nove izdelke. Z recikliranjem zmanjšujemo količino odpadkov, ki sicer zavzamejo dragocen prostor na odlagališčih, poleg tega pa zmanjšamo porabo naravnih surovin, ki jih sicer potrebujemo za izdelavo novih izdelkov ter prihranimo vodo in energijo. Tudi odpadna plastika bo lahko ustrezno reciklirana le, če bo pravilno sortirana. )
  • Pijmo vodo iz pipe, kjer je to možno ( Voda iz pipe na našem območju je dobra, sveža in zdrava, poleg tega pa s pitjem vode iz pipe namesto embalirane vode z njo varčujemo (po nekaterih podatkih naj bi za izdelavo ene plastenke porabili tri litre čiste pitne vode) in ne povzročamo po nepotrebnem odpadkov.

 

Pomembno se je zavedati, da vsako naše dejanje pušča sled na Zemlji. Zmanjšajmo količino odpadkov, zmanjšajmo količino plastike.